XVI Права пасажирів у разі відмови в перевезенні, скасування або затримки рейсів

Глава 1. Порядок виплати компенсації

1. Положення цього розділу застосовуються до пасажирів (регулярних та чартерних рейсів), яким відмовлено в перевезенні проти їхньої волі або рейс яких скасовано чи затримано, за умови, що пасажир має підтверджене бронювання на відповідний рейс та присутній для проходження реєстрації у час, що передбачений цими Правилами та письмово зазначений (включаючи електронні засоби), або, якщо час реєстрації не зазначено, не пізніше ніж за 45 хвилин до зазначеного часу відправлення чи забронював рейс, який було затримано/перенесено перевізником або фрахтувальником повітряного судна (туроператором) на інший рейс, незалежно від причин.

2. Положення цього розділу не застосовуються до пасажирів, які подорожують безкоштовно або за зменшеною вартістю, яка безпосередньо або опосередковано недоступна іншим пасажирам, однак ці положення мають застосовуватися до пасажирів, яким видано квитки згідно з програмою ТОВ «ЯнЕір» ЛТД для пасажирів, які часто літають (програмою лояльності).

3. У разі якщо ТОВ «ЯнЕір» ЛТД сплачує компенсацію або надає послуги, передбачені цим розділом, жодне положення цих Правил не може тлумачитись як таке, що обмежує його права вимагати компенсації у порядку регресу від будь-якої особи, включаючи третіх осіб, зокрема за вимогами про відшкодування туристичним оператором або іншою особою, з якою ТОВ «ЯнЕір» ЛТД уклало договір. Відповідно жодне положення цих Правил не може тлумачитись як таке, що обмежує права туристичного оператора або третіх осіб, інших ніж пасажир, з якими ТОВ «ЯнЕір» ЛТД уклало договір, вимагати відшкодування або компенсації від ТОВ «ЯнЕір» ЛТД згідно із законодавством.

Глава 2. Компенсація пасажирам у разі відмови у перевезенні

1. У разі якщо ТОВ «ЯнЕір» ЛТД мотивовано очікує на відмову пасажирам у посадці на рейс, воно зобов’язано спочатку знайти добровольців, готових відмовитися від свого підтвердженого бронювання в обмін на узгоджену між пасажиром, який добровільно відмовляється від посадки на рейс, та ТОВ «ЯнЕір» ЛТД винагороду.

2. Крім виплати винагороди, ТОВ «ЯнЕір» ЛТД зобов’язано запропонувати пасажиру на вибір:
– відшкодування вартості перевезення впродовж семи днів, яке має бути виплачене готівкою, електронним банківським переказом, банківськими дорученнями або банківськими чеками чи за наявності засвідченої у письмовій формі згоди пасажира у вигляді дорожніх чеків та/або інших послуг, повної вартості квитка за ціною, за якою його придбано, за невикористану частину квитка та за використану частину або частини квитка, якщо рейс більше не задовольняє потреби пасажира, а також забезпечити за потреби зворотний рейс у початковий пункт відправлення за першої можливості;
– або зміну маршруту, яка повинна здійснюватися за відповідних транспортних умов: до кінцевого пункту призначення – за першої можливості або до кінцевого пункту – у пізніший час за бажанням пасажира та за наявності вільних місць.

3. Перевезення пасажира з аеропорту, де сталася відмова у перевезенні, до аеропорту, з якого починається запропонований ТОВ «ЯнЕір» ЛТД альтернативний маршрут, та від аеропорту альтернативної посадки до аеропорту, куди пасажир мав прибути рейсом, на який йому було відмовлено у перевезенні, здійснюється за рахунок ТОВ «ЯнЕір» ЛТД.

4. Якщо пасажирів, які згодні добровільно відмовитися від подорожі цим рейсом, немає або їх кількість є недостатньою, ТОВ «ЯнЕір» ЛТД має право відмовити пасажиру в перевезенні проти його волі.

5. Якщо пасажирам відмовлено у перевезенні проти їхньої волі, ТОВ «ЯнЕір» ЛТД має виплатити їм компенсацію у таких розмірах:
– 250 євро – для рейсів дальністю до 1500 кілометрів;
– 400 євро – для рейсів дальністю від 1500 до 3500 кілометрів;
– 600 євро – для рейсів дальністю понад 3500 кілометрів.
Під час визначення відстані за основу береться останній пункт, у якому відмова від перевезення або невиконання рейсу, який було раніше заплановано та на який заброньовано принаймні одне місце, створить затримку прибуття пасажирів у запланований час.

6. ТОВ «ЯнЕір» ЛТД має право зменшити розмір компенсації, зазначеної у пункті 5 цієї глави, на 50 %, якщо пасажиру пропонується заміна маршруту перевезення до його пункту призначення альтернативними рейсами, час прибуття яких не перевищує запланованого на:
– дві години – для рейсів дальністю до 1500 кілометрів;
– три години – для рейсів дальністю від 1500 до 3500 кілометрів;
– чотири години – для рейсів, не зазначених у другому та третьому абзацах цього пункту.
Відстань, зазначена в цьому підпункті, вимірюється за методом ортодромічної відстані маршруту.

7. Виплата компенсації не звільняє ТОВ «ЯнЕір» ЛТД від обов’язку запропонувати пасажиру на вибір послуги та відшкодування витрат, що зазначені у пункті 2 цієї глави та пункті 5 глави 3 цього розділу.

Глава 3. Компенсація пасажирам у разі скасування рейсу

1. У разі скасування рейсу пасажирам має бути запропоновано обслуговування відповідно до пункту 2 глави 2 цього розділу та компенсацію відповідно до пунктів 5 та 6 глави 2 цього розділу. Пасажир має право на компенсацію, якщо його не поінформовано про скасування рейсу:
- за два тижні до запланованого часу відправлення;
- у період не більше ніж за два тижні і не менше ніж за сім днів до запланованого часу відправлення і запропоновано зміну маршруту, що дасть змогу вирушити з пункту відправлення не пізніше ніж за дві години до запланованого часу відправлення та прибути у кінцевий пункт призначення не пізніше ніж через чотири години після запланованого часу прибуття;
- менше ніж за сім днів до запланованого часу відправлення і запропоновано зміну маршруту, що дасть змогу вирушити з пункту відправлення не пізніше ніж за годину до запланованого часу відправлення та прибути у кінцевий пункт призначення не пізніше ніж через дві години після запланованого часу прибуття.

2. ТОВ «ЯнЕір» ЛТД, скасовуючи або затримуючи рейс, повинно надавати пасажирам на їх запит пояснення щодо підстав скасування чи затримки рейсу. У разі необхідності забезпечення своєчасної пересадки трансферних пасажирів на стикувальні рейси ТОВ «ЯнЕір» ЛТД за першої можливості повинно запропонувати їм альтернативні маршрути перевезення.

3. ТОВ «ЯнЕір» ЛТД не зобов’язано сплачувати компенсацію відповідно до пунктів 5 та 6 глави 2 цього розділу, якщо воно може надати підтвердження того, що причиною скасування рейсу була дія надзвичайних обставин або непереборної сили, яким не можна було запобігти, навіть якби було вжито усіх заходів.

4. Доведення фактів інформування пасажира про правила та умови перевезення, порядок бронювання місць на рейсах, тарифи, такси (збори), про розклад та строки виконання рейсу здійснюється ТОВ «ЯнЕір» ЛТД, його агентом з продажу, туристичним оператором та інших уповноважених організацій тощо за місцем укладання договору повітряного перевезення.

5. У разі скасування рейсу ТОВ «ЯнЕір» ЛТД та продовження пасажиром подорожі іншим (іншими) рейсом (рейсами) або за іншим маршрутом пасажирам має бути безкоштовно запропоновано та забезпечено:
– харчування та прохолодні напої відповідно до часу очікування нового рейсу;
– місця в готелі у випадках, якщо пасажири змушені чекати на відправлення впродовж однієї або більше ночей чи якщо час додаткового очікування пасажирами відправлення більший, ніж передбачалося;
– наземний трансфер за маршрутом аеропорт – готель – аеропорт;
– два телефонні дзвінки, або телекс-, факс-повідомлення, або повідомлення електронною поштою, якщо для цього є технічні умови в аеропорту.

6. ТОВ «ЯнЕір» ЛТД повинно приділяти особливу увагу потребам пасажирів з обмеженими фізичними можливостями (інвалідів) та осіб, які їх супроводжують, а також потребам дітей без супроводу дорослих.

Глава 4. Компенсація пасажирам у разі затримки рейсу

1. ТОВ «ЯнЕір» ЛТД повинно надати пасажирам за встановленими ним нормами харчування та прохолодні напої і можливість здійснити два безкоштовних дзвінки або відправити телекс-, факс-повідомлення чи повідомлення електронною поштою, якщо для цього є технічні умови, у разі затримки рейсу на строк:
– дві години або більше від запланованого часу відправлення рейсу дальністю до 1500 кілометрів;
– три години або більше від запланованого часу відправлення рейсу дальністю від 1500 до 3500 кілометрів;
– чотири години або більше від запланованого часу відправлення рейсу для всіх інших рейсів, не зазначених у другому та третьому абзацах цього пункту.
Якщо виконання затриманого рейсу відкладається на наступний день за днем його виконання, передбаченим розкладом і зазначеним у квитку, ТОВ «ЯнЕір» ЛТД повинно надати пасажирам номери у готелі, харчування та забезпечити трансфер за маршрутом аеропорт – готель – аеропорт.

2. Якщо затримка рейсу перевищує п’ять годин, пасажирам має бути запропоновано обслуговування відповідно до пункту 2 глави 2 цього розділу.

Глава 5. Компенсація пасажирам за зміну класу обслуговування

1. ТОВ «ЯнЕір» ЛТД не має права вимагати будь-якої додаткової оплати, якщо воно розміщує пасажира у класі, вищому за той, що зазначений у його квитку.

2. Якщо ТОВ «ЯнЕір» ЛТД розміщує пасажира у класі, нижчому за той, що зазначений у його квитку, то воно впродовж семи днів повинно відшкодувати пасажиру:
– 30 % від застосованого тарифу для всіх рейсів дальністю до 1500 кілометрів;
– 50 % від застосованого тарифу для всіх рейсів дальністю від 1500 до 3500 кілометрів;
– 75 % від застосованого тарифу для всіх інших рейсів, не зазначених у другому та третьому абзацах цього пункту.

3. Компенсація за розміщення пасажира у класі, нижчому за той, що зазначений у його квитку, розраховується за сегмент, у якому здійснено пониження у класі обслуговування, методом прорейтового розподілу.